Umysł i pamięć
porady na przetrwanie sesji

Aby przekopać się przez tony literatury potrzebnej do napisania pracy lub zdania egzaminu, nie jeden zarywał noce lub spędzał w bibliotekach długie godziny. A sposób jest znacznie prostszy. Warto znać kilka podstawowych zasad.
Jak wygląda nauka w Polsce, w porównaniu z innymi krajami UE? W kategorii dorosłych osób - lądujemy poniżej średniej unijnej i to w każdej grupie wiekowej. Nawet ci, którzy tradycyjnie kształcą się najwięcej, czyli Polacy w wieku 25-34 lat uczą się mniej niż ich europejscy rówieśnicy. Według BAEL w 2008 roku najstarsza grupa wiekowa, czyli osoby 50 plus, stanowiła zaledwie 3% wszystkich uczących się.
To, co jesz, przekłada się na to, jak sprawnie funkcjonuje twój mózg oraz jak przebiegają procesy uczenia się. Warto więc przyjrzeć się temu, co kładziesz na talerzu.
Kluczem do efektywnej nauki jest, jak powszechnie wiadomo, powtarzanie. W czasie snu powtarzamy to, czego się nauczyliśmy za dnia. A im więcej śpimy, tym więcej zapamiętujemy. Warunkiem jest oczywiście to, abyśmy spali wystarczająco długo i dobrze.
Widok cyrkowego żonglera zawsze wprawiał cię w zdumienie? A czy wiesz, że żonglowanie stymuluje mózg, synchronizuje półkule, dodaje pewności siebie, uspokaja, zwiększa koncentrację i jest metaforą pracy z emocjami?
Mapa myśli jest graficznym odwzorowaniem procesów myślenia i zapamiętania. Wykorzystując kolory, rysunki, całą przestrzeń kartki tworzysz notatkę w formie obrazu, która pobudza cały mózg. Dzięki temu o wiele lepiej rozumiesz i pamiętasz informacje.
Na czym polega zadaniowa metoda notowania? Zapisujesz każde zdanie, informację czy fakt w nowej linii. Możesz używać numerowania do hierarchizacji informacji. W tym systemie używa się także skrótów, co pomaga w zapisywaniu pełnych zdań.
Na czym polega metoda notowania w tabeli? Tworzysz odpowiednią tabelę i wpisujesz informacje pod konkretnymi nagłówkami. Jest to dobre rozwiązanie, jeśli masz do czynienia z układem chronologicznym informacji.
Na czym polega hierarchiczna metoda notowania? Układasz informacje w hierarchiczny i uporządkowany sposób. Nie ma potrzeby używania numeracji czy literowania. Najważniejsza informacja jest zapisana od lewej strony, po czym kolejne bardziej szczegółowe w następnych linijkach przesuwają się coraz bardziej w prawą stronę.
Na czym polega ta metoda? Organizujesz notatki w taki sposób, abyś najpierw zapisywał treść, fakty
i informacje, a potem wyciągał z nich słowa kluczowe.
W czasie roku akademickiego często brakuje czasu, by znaleźć upragnioną pozycję książkową w bibliotece lub po prostu cały nakład zostaje wypożyczony nim uda nam się zamówić - z pomocą przychodzą biblioteki cyfrowe.
Mapa Myśli to wyraz myślenia wielokierunkowego, naturalna funkcja umysłu. To również technika graficzna, która wyzwala potencjał intelektu. Z powodzeniem można ją stosować we wszystkich dziedzinach życia. Co warto wiedzieć na jej temat?
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności