Jak pokonać wewnętrznego lenia?

Gdy mamy do wykonania jakieś trudne zadanie lub czynność, której nie lubimy, dopada nas lenistwo, nieuzasadnione osłabienie. Sztuka polega na tym, by umieć je zwalczyć wtedy, kiedy jest to konieczne.

Aby osiągnąć efekty, potrzebujemy systematycznego treningu utrzymywania i podnoszenia motywacji.

Deklaruj głośno chęć realizacji zamierzeń. Mów ludziom ze swojego otoczenia o swoich celach, zapewniaj ich, że dopniesz swego. Uruchomisz w sobie prawo konsekwencji – zrobisz dużo, aby wyjść przed innymi na osobę słowną. Równocześnie zainteresujesz sobą ludzi, którzy mają podobne plany i którzy mogą Ci pomóc.

Stosuj „mechanizm dźwigni”. Uświadom sobie (zapisz na kartce) wszystkie negatywne konsekwencje niewykonania czegoś. Odczuj mocno, ile będzie Cię to kosztowało. Potem wyobraź sobie, jak łatwo i szybko idzie Ci praca przy danym zadaniu, a następnie szczegółowo zwizualizuj moment zakończenia tego, co robisz. Przenieś się w wyobraźni w czasie, do momentu „po” i skoncentruj się na przyjemnych emocjach związanych z tym momentem. Zapisz wszystkie pozytywne następstwa wykonanej pracy.

Wykorzystuj pozytywny monolog wewnętrzny. Mów: „chcę to zrobić” zamiast: „muszę (powinienem) to zrobić”. Słowa, których używasz wpływają na Twoją ocenę rzeczywistości i towarzyszące im emocje. Zawsze lepiej się czujemy, gdy „chcemy” (sami wybieramy) niż jesteśmy poddani jakiemuś przymusowi.

Dziel duże zadania na mniejsze części (mniejsze cele). Rozbij je według kategorii i uszereguj według ważności. Jest takie powiedzenia: „Słonia można zjeść tylko po małym kawałku”.

Źródło: wieszjak.pl

ostatnia zmiana: 2011-09-19
Komentarze
Polityka Prywatności