Bądź uniwersalny

W procesie zapamiętywania mogą brać udział różne zmysły, dlatego rozróżniamy kilka typów pamięci: wzrokowa, słuchowa, ruchowa, dotykowa, smakowa, węchowa. Aby uzyskać maksymalną efektywność uczenia się (oraz trwałość zapamiętywania), należy wykorzystywać wszystkie typy.

Jednak jest to trudne zalecenie do zrealizowania. Każdy ma przecież inne predyspozycje do nauki. Jedni to wzrokowcy - lepiej zapamiętują tekst, są mistrzami ortografii (przeważnie), inni słuchowcy - potrafią bezbłędnie wychwycić dźwięk, dlatego to oni lepiej sobie radzą z językami obcymi.

Nie jest to jednak równoznaczne z faktem, że jedna czy druga grupa używa wyłącznie jednego zmysłu do zapamiętywania - po prostu te inne nie są wykorzystywane w takim stopniu, jak zmysł wzroku czy słuchu. Uczenie się tylko jednym zmysłem oznacza mniejszą trwałość zapamiętywania.

Używaj do nauki tych zmysłów, których będziesz używać przy odtwarzaniu wiedzy w trakcie egzaminu. Inaczej przygotowuje się do testu, a inaczej do egzaminu ustnego.

Źródło: ekonomicznie.pl

ostatnia zmiana: 2011-10-25
Komentarze
Polityka Prywatności