Umysł i pamięć
porady na przetrwanie sesji

Otyłość w prostej linii ma negatywny wpływ nie tylko na nasz organizm, ale i umysł. Naukowcy ostrzegają bowiem, że nadmiar kilogramów może powodować skurczenie się mózgu - donosi New Scientist.
Naukowcy udowodnili ostatnio, że sztuka pozytywnie działa na ludzki mózg, porusza go i zmusza do działania komórki szare. W jaki sposób? Podczas oglądania rycin japońskiego artysty z przełomu XVIII i XIX wieku, pewien naukowiec zamiast zachwycać się ich kunsztem, zastanawiał się, w jaki sposób mistrzowi udało się tak sugestywnie oddać ruch postaci. Żeby to sprawdzić, przeprowadził badania mózgu osób podziwiających te dzieła.
Wiesz, co spowalnia proces twojego czytania? Fakt, że kilkakrotnie patrzysz na te same słowa. To dość częsty błąd. Wsteczne ruchy oczu podczas czytania to tzw. regresje.
Najlepszym sposobem, zdaniem ekspertów od efektywnej nauki, na skuteczne zarządzanie czasem, jest przygotowanie przemyślanego planu nauki.
Dobroczynne działanie muzyki było już wielokrotnie podkreślane. Jednak ma ona wpływ nie tylko na nasze zdrowie i dobre samopoczucie, ale także na mózg. To cenna informacja, szczególnie dla wiecznie zasłuchanych studentów.
Miliony szarych komórek, które funkcjonują w mózgu, codziennie przetwarzają rzeczywistość, którą odbieramy za pomocą naszych zmysłów. Neurony, które są ze sobą połączone, wymieniają się informacjami, a za ich sprawą odbywa się proces myślenia, zapamiętywania i zdawania sobie sprawy z własnego istnienia.
W procesie zapamiętywania mogą brać udział różne zmysły, dlatego rozróżniamy kilka typów pamięci: wzrokowa, słuchowa, ruchowa, dotykowa, smakowa, węchowa. Aby uzyskać maksymalną efektywność uczenia się (oraz trwałość zapamiętywania), należy wykorzystywać wszystkie typy.
Georgi Łozanow, bułgarski psycholog i twórca metody efektywnego uczenia się, odkrył, że mózg znajduje się w stanie relaksu, gdy przeważają w nim fale alfa, odpowiedzialne za odprężenie i pozytywne myślenie. Oprócz odpowiedniego oddychania może je zapewnić właściwa muzyka, a konkretnie barokowa.
Jak informuje czasopismo "Nature" - odkryto, że iloraz inteligencji u młodych osób może się zwiększać lub zmniejszać w dużo większym stopniu niż sądzono dotychczas.
Przed nauką do jakiegokolwiek egzaminu należałoby zapoznać się, dość wnikliwie i dokładnie, z zakresem przedmiotu, wymaganym materiałem, listą zagadnień i lektur, podręczników oraz tzw. literaturą uzupełniającą. To właściwie pierwszy krok do zdania egzaminu.
Wyłącz telewizor, wieżę, komputer. Skoncentruj się tylko na nauce. Prawdziwe efekty nauki osiągniesz, gdy skupisz się tylko na jednej czynności na raz, czyli na swoich materiałach.
Już jutro rusza piąta edycja Targów Książki Akademickiej i Naukowej Academia. Swój udział zapowiedziała rekordowa liczba 86 wystawców. Targi będą odbywać się na Politechnice Warszawskiej do 21 października.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności