Nauka podczas snu jednak możliwa, ale...

Gdy śpimy nasz mózg jest w stanie nauczyć się pewnych zależności wpływających na nasze zachowanie po przebudzeniu.

Jak wiadomo, sen pełni bardzo ważną rolę w procesie uczenia się, gdyż nabyte przez nas informacje ulegają wtedy utrwaleniu, jednak trudności sprawia badanie tego, czy umysł potrafi przyswoić wówczas nowe wiadomości, np. uczyć się języków obcych.

Większość badań wykazała, że nie można obudzić się z dodatkową wiedzą, jednak naukowcy cały czas starają się dowieść, że mózg jest jednak w stanie nauczyć się pewnych zależności.

Dokonano eksperymentu: w obecności śpiących uczestników odtwarzano cichy dźwięk, po którym następował bodziec zapachowy. Podobnie, jak w stanie świadomości, oddech badanych stawał się głębszy, gdy zapach był ładny, a płytszy, gdy nie był on przyjemny. Po pewnym czasie wystarczyło samo odtworzenie dźwięku, by śpiące osoby modyfikowały głębokość swojego oddechu.

Badani spali w specjalnie zaprojektowanych monitorowanych salach; gdy uczestnik choć na chwilę obudził się - jego wyniki nie były brane pod uwagę.

Następnego dnia po przebudzeniu badano reakcję uczestników na te same dźwięki, które odtwarzano w nocy - również bez dodatkowych bodźców zapachowych. Choć żadna z osób nie była świadoma, że słyszała je podczas snu, ich oddech mówił sam za siebie - w zależności od dźwięku stawał się odpowiednio głębszy lub płytszy.

Wynika z tego, że pewien rodzaj uczenia się jest jednak możliwy podczas snu. Zostaje jeszcze zbadać, jaki rodzaj informacji mogą zostać przyswojony, a jaki nie.

opublikowano: 2012-08-30
Komentarze
Polityka Prywatności