Ręczne robienie notatek lepsze od tych tworzonych na komputerze

notatki

Studenci, którym zależy na dobrych wynikach w nauce, powinni się zastanowić zanim tradycyjne robienie notatek zamienią na te pisane na komputerze. Badanie pracowników kanadyjskiego uniwersytetu McMaster, które opublikowano w piśmie „Computers & Education” wykazało że komputerowe notatki oznaczają gorsze wyniki w nauce.

Badanie polegało na przeprowadzeniu eksperymentu, który sprawdził, jak studenci radzą sobie na wykładzie z meteorologii w zależności od techniki robienia notatek i ile z niego zapamiętają, co sprawdzano następnie w teście.

Pierwsza próba badania polegała na tym, że studentów poproszono o robienie notatek na laptopach, przy czym połowa z nich miała, na wzór studentów nudzących się na zajęciach, wykonać w komputerze kilka dodatkowych zadań niezwiązanych z tematem wykładu.

Drugi eksperyment wyglądał podobnie, jeśli chodzi o dodatkowe zadania, przy czym połowa studentów miała robić notatki z wykładu na papierze, a połowa - na laptopach.

Autorki badania zaskoczone były efektami. Oprócz tego, że studenci, którzy zajmowali się jednocześnie słuchaniem i notowaniem wykładu oraz kilkoma dodatkowymi zadaniami, mieli gorsze wyniki w teście, to okazało się też, że sama obecność studentów sporządzających notatki na laptopach wpłynęła rozpraszająco na tych, którzy robili notatki ręcznie.

Te gorsze wyniki ujęto procentowo. W eksperymencie pierwszym wyniki studentów, którzy notowali i jednocześnie zajmowali się czymś dodatkowo były średnio o 11% gorsze niż studentów, którzy ograniczali się do robienia notatek.

Eksperyment drugi dał jeszcze bardziej zaskakujące wyniki: sama obecność w jednej sali osób, które korzystały w czasie wykładu z komputerów, obniżyła wyniki testów u "tradycjonalistów" o 17%. Okazało się, że wielozadaniowość wpływa źle na rezultaty pracy tak u samych wielozadaniowców, jak i u ich sąsiadów, próbujących się skoncentrować na jednej rzeczy.

W Kanadzie co kilka miesięcy powraca dyskusja na temat tego, czy w ogóle warto uczyć dzieci ręcznego pisania. Część rodziców skarży się, że sami muszą uczyć dzieci tej umiejętności, bo szkoła nie poświęca temu zbyt wiele uwagi. "Jestem księgową i w pracy posługuję się właściwie wyłącznie komputerem, ale domyślam się, że ręczne pisanie ma wpływ na to, jak kształtuje się mózg dziecka. Czy ktoś, kto tylko rozpoznaje litery, ale nie umie ich sprawnie napisać, nie jest jednak w jakiejś części analfabetą?" - zastanawiała się mieszkająca w Toronto, Jenny.

Część nauczycieli uważa, że ze względu na nowe technologie należy się koncentrować na uczeniu dzieci ich wykorzystania. Telewizja CTV cytowała szefa innowacyjnego kształcenia jednej ze szkół w Edmonton, który jest zdania, iż czasy uczenia ręcznego pisania dobiegają końca.

Przedstawiciele szkół Montessori, z którymi rozmawiali dziennikarze, podkreślają, że warto uczyć dzieci pisania jak najwcześniej, ponieważ opanowanie jego podstaw ułatwia naukę czytania. Szkoły z nurtu metody Montessori koncentrują się na wspieraniu kreatywności dzieci, nauki logicznego myślenia oraz współpracy w grupie.

Badania, które przeprowadziły Tina Weston i Faria Sana, można wesprzeć wcześniejszymi eksperymentami profesor Anne Mangen z norweskiego uniwersytetu w Stavanger i francuskiego neurofizjologa Jean-Luca Velaya z uniwersytetu w Marsylii. W badaniach tych dowiedziono, że zupełnie inne ośrodki mózgu uaktywniają się, gdy czytamy litery poznane dzięki nauce ręcznego pisania, a inne gdy czytamy litery poznane tylko przez klawiaturę komputera. Ponadto okazało się też, że ręczne pisanie uaktywnia ośrodek Broki w mózgu, ten sam, który jest odpowiada za zdolność mówienia.


data ostatniej modyfikacji: 2013-08-21 09:05:17
Komentarze
Ostatnie:
8.09.2013 14:48
Dodał(a): ~PcimPcia
Apropos notatek. Znalazłem ostatnio portal, który ma ich dużo i są za free. Wiadomo też z jakiego wykładu pochodzą. Może się przydać na kampanię wrześniową:) http://notatek.pl/
6.09.2013 20:35
Dodał(a): ~Gostek
Wyniki egzaminu zależą od wiedzy jaką się posiada anie od notatek.
5.09.2013 10:42
Dodał(a): ~Studentka
Prawda! Zawsze jak mam wydrukowane notatki wyniki z egzaminów są gorsze.
 
Polityka Prywatności