Umysł i pamięć
porady na przetrwanie sesji

Luty. Gdziekolwiek się nie ruszymy, z każdej strony dociera do nas jedna informacja: – „system eliminacji studentów jest aktywny”. No tak – sesja.
Portal Neurogra.pl wspólnie z Interdyscyplinarnym Centrum Stosowanych Badań Poznawczych SWPS rozpoczyna badania „Fitness dla mózgu”, w których może wziąć udział nawet 50 tys. osób. Celem projektu jest odpowiedź na pytanie, jak intensywne, regularne ćwiczenie intelektu poprzez trening na specjalistycznych grach komputerowych może wpłynąć na sprawność zdolności umysłowych człowieka takich jak pamięć czy uwaga.
Użytkowanie telefonów komórkowych w intensywny sposób koreluje z mniejszym poczuciem szczęścia, wyższym poziomem lęku oraz gorszymi wynikami na studiach – informacje opublikowane w czasopiśmie „Computers in Human Behavior”.
Jak twierdzą naukowcy amerykańscy na łamach „Science” w czasie snu mózg oczyszcza się z toksyn, które powstają podczas wytężonej pracy umysłowej.
Osoby, które się uczą powinny pomyśleć o spakowaniu do plecaków razem z książkami i notatnikami… słuchawek. Muzyczny serwis streamingowy Spotify dowodzi, że uczniowie i studenci zdobywają lepsze stopnie, jeśli w nauce towarzyszy im muzyka.
Studenci, którym zależy na dobrych wynikach w nauce, powinni się zastanowić zanim tradycyjne robienie notatek zamienią na te pisane na komputerze. Badanie pracowników kanadyjskiego uniwersytetu McMaster, które opublikowano w piśmie „Computers & Education” wykazało że komputerowe notatki oznaczają gorsze wyniki w nauce.
Jak wykazały badania naukowców z Princeton University (stan New Jersey, USA) fizyczna aktywność osłabia reakcje mózgu na stresujące sytuacje. Ćwiczenia stymulują mechanizm, który zapobiega pobudzaniu nowo powstałych komórek nerwowych.
Mózg skuteczniej pobudza dwadzieścia minut jogi niż intensywne ćwiczenia wykonywane w takim samym czasie – tak wynika z badań, których wnioski opublikował "Journal of Physical Activity and Health".
Grając w gry komputerowe można poprawić koncentrację, pamięć, logiczne myślenie i szybkość. Teraz można potrenować mózg dzięki bezpłatnemu projektowi gier treningowych, realizowanemu przez platformę internetową Neurogra oraz Szkołę Wyższą Psychologii Społecznej.
Naukowcy wykazali, że uczymy się szybciej i efektywniej, a nasze wspomnienia są trwalsze, gdy jesteśmy zrelaksowani.
Jak wynika z przeprowadzonych przez naukowców badań, nasz mózg wykrywa błędy gramatyczne nawet w momencie, kiedy nie jesteśmy tego świadomi.
Naukowcy stwierdzili, że zaciskanie prawej pięści może pomóc stworzyć trwalsze wspomnienia, natomiast zaciskanie lewej - przywołać je w późniejszym czasie.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
 
Polityka Prywatności