Studencie - ucz się przy muzyce!

uczenie się

Osoby, które się uczą powinny pomyśleć o spakowaniu do plecaków razem z książkami i notatnikami… słuchawek. Muzyczny serwis streamingowy Spotify dowodzi, że uczniowie i studenci zdobywają lepsze stopnie, jeśli w nauce towarzyszy im muzyka.

Do badań wpływu muzyki na uczenie się serwis Spotify zaprosił dr Emmę Gray, psycholog kliniczną specjalizującą się w terapii kognitywno - behawioralnej w British CBT & Counselling Service w Londynie. Wyniki badań pokazały, jak ważne jest dopasowanie gatunku słuchanej muzyki do tematu nauki. Wskazały także pozytywny wpływ muzyki na koncentrację i gotowość do nauki.

Osoby słuchające w czasie nauki muzyki klasycznej w rytmie 60 - 70 uderzeń na minutę, na egzaminach z matematyki osiągali rezultaty lepsze średnio o 12 proc. od reszty kolegów. Melodia i zasięg tonów w muzyce klasycznej, jak w przypadku utworu Dla Elizy Beethovena, pomaga uczyć się dłużej i przyswajać więcej informacji.

Lewa półkula mózgu służy do przetwarzania danych i rozwiązywania trudniejszych zadań i problemów. Są to kluczowe umiejętności w naukach ścisłych, humanistycznych i języków obcych. Słuchanie utworów z rytmem 50 - 80 uderzeń na minutę, jak We Can't Stop Miley Cyrus lub Mirrors Justina Timberlake'a działa upajająco na umysł, co sprzyja logicznemu myśleniu i pozwala mózgowi łatwiej uczyć się i zapamiętywać nowe informacje.

Ucząc się przedmiotów takich jak język polski czy sztuka, ludzie wykorzystują prawą półkulę mózgu, która odpowiada za oryginalne, kreatywne myślenie. Badania pokazały, że takie osoby powinny słuchać emocjonalnego rocka oraz muzyki pop, jak Firework Katy Perry oraz I Can't Get No (Satisfaction) The Rolling Stones. Taka muzyka dodaje nam energii i dodatnio wpływa na kreatywność i pomysłowość.

Dr Gray komentuje: "Muzyka ma pozytywny wpływ na umysł, a słuchanie odpowiednich gatunków muzycznych dodatkowo pomaga w uczeniu się i zapamiętywaniu. Muzyka może wprawić umysł we właściwy nastrój do nauki, co potwierdziły badania - osoby słuchające muzyki w czasie nauki radzą sobie lepiej od reszty. Do przedmiotów opartych na logice, jak matematyka, należy dobierać muzykę uspakajającą i wzmacniającą koncentrację, podczas gdy do przedmiotów kreatywnych najlepiej dopasować utwory oddające emocje, które chcemy pokazać."

Źródło: Spotify


data ostatniej modyfikacji: 2013-09-19 09:15:23
Komentarze
 
Polityka Prywatności