
Bardzo często, mając do opanowania dużo materiału np. na egzamin z całego semestru, popełniamy typowy błąd. Nie powtarzamy tego, czego się uczymy. Jak powtarzać? Jak często?

Wiedza o pracy mózgu, rodzajach pamięci i inteligencji jest bardzo pomocna w znalezieniu sposobu własnej metody nauki, własnych sposobów na zapamiętywanie szybkie i trwałe. Chcąc poprawić efekty swojej pracy musisz poznać funkcjonowanie mózgu i sposoby zapamiętywania, a także ćwiczenia, które poprawią jego wydajność.

Student, ze względu na specyfikę akademickiego życia, powinien spożywać pokarmy, które będą wspierać pracę jego mózgu. Nie przypadkiem mieszankę zawierającą orzechy, migdały i rodzynki nazwano studencką. Co jeszcze warto jeść, gdy zakuwasz do egzaminu?

Szybkie zapamiętywanie, kojarzenie, umiejętność skupienia to nie tylko efekt ćwiczeń umysłowych. Spora w tym zasługa diety, szczególnie ryb.

Czy wiesz, jak szybciej się uczyć? Poznaj siłę kleju mentalnego, dzięki któremu raz na zawsze zapomnisz o zapominaniu! Dowiedz się co sprawia, że nowe informacje można zapamiętywać w mgnieniu oka!

Co dają regularne ćwiczenia fizyczne? Mogą znacznie poprawić pracę mózgu, podnieść umiejętności leczenia się, zredukować stres, załagodzić wahania hormonalne i odwrócić oznaki starzenia się.

Ci, którzy aktualnie mają dobry nastrój, mogą mieć większe trudności, by zapamiętać to, co się dzieje - podaje serwis "EurekAlert".

Oczy to dość przydatny organ studenta, nie tylko w czasie sesji. Warto więc o nie dbać i w czasie wytężonej pracy, czy nauki robić małe przerwy na relaks.

Przy zmianie pór, jak co roku, nasz metabolizm przyspiesza, lecz wolniej przystosowuje się do gwałtownych zmian w otaczającym świecie. Skarżymy się na złe samopoczucie, odczuwamy bóle głowy, kończyn i klatki piersiowej, jesteśmy senni, znużeni, wyczerpani, często rozdrażnieni i niespokojni. Stajemy się podatni na różne infekcje bakteryjne i wirusowe, katar, kaszel i inne schorzenia górnych dróg oddechowych

Notatki są wszechobecne. Tworzymy je i umieszczamy wszędzie, gdzie jest to możliwe, a bogactwo form i treści z pewnością mogłoby zainspirować niejednego poetę. Zazwyczaj są krótkimi, zwięzłymi informacjami – na przykład karteczka naklejona na lodówce “Kupić mleko!”, albo napis na ławce “Kocham Ankę”.

Amerykańscy naukowcy twierdzą, że pewne techniki medytacyjne mogą okazać się pomocne dla tych, którym nauka przychodzi z ogromnym trudem.

Tradycyjny podział pamięci wyróżnia dwie jej odmiany: krótko- i długotrwałą. Można dokonać jednak bardziej szczegółowych podziałów.