Umysł i pamięć
porady na przetrwanie sesji

Prawdopodobnie wiele ludzi na całym świecie postrzega żonglerkę, jako domenę cyrkowców lub prostą rozrywkę. Sami z chęcią popatrzą, ale spróbować się nauczyć to jednak już nie dla nich. A szkoda, bo warto!
Pamięć jest podstawowym mechanizmem przechowywania doświadczenia. Dzięki niej możesz zapamiętać nowe informacje, przypomnieć sobie coś, co wydarzyło się kilka lat wcześniej, odwołać się do emocji i historii z dzieciństwa. Wiadomo jednak, że z wiekiem te czynności stają się coraz wolniejsze. Dlatego naukowcy radzą, by jak najwcześniej zacząć ją ćwiczyć.
Podstawą prawidłowego funkcjonowania jest współgranie różnych inteligencji – językowej, przestrzennej, kinestetycznej, interpersonalnej, matematycznej, intrapersonalnej, duchowej. Badania dowodzą, że doskonałym narzędziem stymulującym wszechstronny rozwój jest muzyka. Oprócz pobudzania różnych inteligencji łączy obie półkule i wprowadza stan równowagi.
Człowiek to istota wygodna i do czynnego wypoczynku musi się świadomie mobilizować. Ruch świetnie wpływa na krążenie, wzmacnia serce, przyspiesza metabolizm, uelastycznia stawy, kręgosłup, powoduje przyrost masy mięśniowej. Podczas ruchu wytwarzają się endorfiny - hormony szczęścia, ćwiczenia będące zastrzykiem energii, łagodzą stres, poprawiają nastrój i samoocenę.
Ile razy musiałeś nauczyć się długiej listy, składającej się z iluś tam, nie dających się nijak powiązać elementów? A wykuć toto, trzeba było. Jest na to pewien sposób.
W szkole wszystko było proste, nauczyciele mówili co zapisać i czego spodziewać się na sprawdzianie. Na studiach pojawia się dowolność, która może wydawać się przerażająca. Wszystko zależy od ciebie. Wybierasz kierunek, potem masz możliwość wyboru niektórych przedmiotów, często wykładowców, czasem godzin zajęć.
Stres doskwiera studentom nie tylko przed sesją, ale właściwie w ciągu całego roku akademickiego. Często niemożliwe jest, aby całkowicie nad nim zapanować. Mamy problemy z koncentracją, nie potrafimy zapamiętać, to czego się chwilę wcześniej uczyliśmy.
Wynalazek druku, który od XV wieku wniósł nowe możliwości przekazu informacji sprawił, że z czasem docierała ona do większej rzeszy odbiorców. Dziś otaczają nas setki zadrukowanych stron papieru. Ale czy tak będzie zawsze? W jaki sposób informacja będzie przekazywana w przyszłości?
Nic tak nie martwi jak stos książek, na których przeczytanie nie ma czasu. Niejednego kusi kurs szybkiego czytania i wizja lektury opasłego podręcznika akademickiego zaledwie w kilka godzin.
Światowa Organizacja Zdrowia nazwała stres chorobą stulecia. Jest on zabójcą w białych rękawiczkach - „na stres” jeszcze nikt nie umarł. Ale na skutek wywołanych przezeń chorób cierpi i umiera mnóstwo ludzi.
Komputer, komórka - to tylko nieliczne rozpraszacze snu. Warto wiedzieć, kiedy ich nie używać, by nie dopadła nas groźna bezsenność. Projekt pisany do nocy, ostatnie poprawki przez telefon? Możesz mieć problem z zaśnięciem.
Wyróżniamy cztery etapy nauki: Nieświadoma niekompetencja: gdy nie wiesz, że czegoś nie umiesz; świadoma niekompetencja: wiesz, że czegoś nie wiesz/nie umiesz; świadoma kompetencja: wykonujesz jakąś czynność, poświęcając jej świadomą uwagę; nieświadoma kompetencja: gdy wykonujesz jakąś czynność nieświadomie.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności