Umysł i pamięć
porady na przetrwanie sesji

Właściwe żywienie wspomaga pamięć i chroni przed chorobami, donoszą naukowcy.
Czasem na uczelni wykładowcy żartują sobie, że studenci przychodzą na egzaminy delikatnie mówiąc, nieschludnie ubrani. Dresy, zbyt kolorowe ciuchy, zbyt mocny makijaż oraz zbyt krótka spódniczka u dziewczyn. Co zrobić by nie popełnić faux pas?
Ćwiczenia umysłowe poprawiają pamięć, donoszą najnowsze badania.
Pamięć robocza, umożliwiająca przechowywanie niewielkiej ilości informacji przez krótki okres, działa nawet po uszkodzeniu hipokampa i innych ważnych dla pamięci struktur mózgu - informują naukowcy z USA na łamach pisma "The Journal of Neuroscience".
Neurolodzy przez sto lat przekonywali, że nowe komórki mózgu powstają jedynie u dzieci do trzeciego roku życia. Później mogą powstawać jedynie połączenia między neuronami. Dziś nie ma wątpliwości, że plastyczność mózgu jest znacznie większa. Tworzenie komórek mózgu, czyli neurogeneza, nie ma ograniczeń wiekowych i przebiega przez całe życie.
Sprawność intelektualna zależy od odżywiania się. Dostarczone organizmowi w odpowiednich ilościach witaminy i minerały wpływają na zdolność uczenia się i zapamiętywania.
Naukowcy zauważyli, że istnieje zależność pomiędzy paleniem papierosów a ilorazem inteligencji. Nowe badania są dowodem na to, że palacze mają... niższy poziom IQ. A czy Ty wiesz jakie jest Twoje IQ?
Ile razy musiałeś nauczyć się długiej listy, skłądającej się z iluś tam, nie dających się nijak powiązać elementów? A wykuć toto, trzeba było. Jest na to pewien sposób.
3 Sekrety Skutecznej Nauki - wzięły się z badań na temat działania ludzkiej pamięci i ludzkiego umysłu. Są to reguły, na których opiera się ich działanie. Jeśli się do nich przystosujemy, nasza nauka nabiera niesamowitego przyspieszenia.
Pierwsza w regionie księgarnia naukowa została otwarta w Rzeszowie. Na 130 metrach kwadratowych placówka oferuje ponad 12 tysięcy tytułów z różnych dziedzin wiedzy.
Radzi Paweł Jochym, fizyk jądrowy, twórca pierwszego hasła polskojęzycznej Wikipedii (brzmiało: "reguła Titiusa-Bodego").
Dieta bogata w orzechy włoskie i uzyskany z nich olej oraz olej lniany może ułatwić znoszenie stresu - informuje "Journal of the American College of Nutrition".
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności