Umysł i pamięć
porady na przetrwanie sesji

Używanie wszystkich zmysłów przy procesie nauki jest bardzo wydajne. Chcesz dowiedzieć się, jak bardzo?
Tylko w październiku internetowa księgarnia PWN proponuje podręczniki akademickie w obniżonej cenie. Aby znaleźć interesujący nas podręcznik (spośród 2000 tytułów w promocji) wystarczy wybrać odpowiedni dział nauki i odszukać daną pozycję książkową.
Koncentracja jest niezbędna, żeby przyswajać jakiekolwiek informacje. Jeśli czytając, błądzimy myślami w chmurach, nic nie zapamiętamy. Dobra wiadomość jest taka, że jest to nawyk. Tzn. można wyćwiczyć utrzymywanie koncentracji (i na dodatek jest to bardzo proste).
Koniec z poświęcaniem czasu podczas sesji na dodatkową naukę kosztem przyjemności. Koniec z oblanymi egzaminami i słabymi ocenami! Oto sprawdzone naukowo sposoby, aby zdawanie egzaminów stało się dla Ciebie błahostką
Dobra wiadomość – możemy mieć w mózgu nawet dziesięć razy więcej elementów odpowiadających za myślenie, niż sądziliśmy do niedawna. Zła wiadomość? Jeszcze nie wiemy, jak to wszystko działa i dlaczego czasem się psuje.
Doba wydaje się zawsze za krótka. Chętnie sięgamy po magiczny trunek, który pozwoli nam działać bez końca dodając skrzydeł. Rzadko zadajemy sobie pytania: jak to działa i czy na pewno jest bezpieczne?
Matematycy i badacze mózgu Case Western Reserve University w USA odkryli dlaczego tak męczące jest myślenie o niczym, wysiłek zapominania o pracy w czasie wakacji i uciszenie piosenki wciąż grającej w głowie - pisze Science. Naukowcy odkryli, że myślenie pochłania energię, podobnie jak przerwanie procesu myślowego, które przypomina próbę wyhamowania ciężarówki na zjeździe.
Włoscy naukowcy odkryli miejsce w mózgu człowieka, które ich zdaniem kontroluje poczucie winy. Według badaczy, odkrycie to może utorować postęp w leczeniu psychiatrycznym.
Internet to „ocean” informacji różnego rodzaju i różnej jakości. Często dostarcza użytkownikowi wiadomości niepotrzebnych i nieprawdziwych. Sztuką jest umiejętne ich segregowanie i wykorzystywanie tylko tych wartościowych.
Dobrze jest czasem pomyśleć. Ale co za dużo to niezdrowo, ostrzegają naukowcy. Brytyjscy naukowcy na łamach "Science" opublikowali swoje badanie dotyczącego tego, jak rozmiar mózgu jest zależny od ilości czasu, który ludzie poświęcają na podjęcie decyzji. Okazuje się, że ludzie, którzy myślą więcej, posiadają także więcej komórek mózgowych. Jednak inne badania wskazują, że zbyt długie rozważania niekoniecznie są dobre - informuje BBC.
Dzieci sprawniejsze fizycznie mają lepsze wyniki w testach pamięciowych - wynika z badań opublikowanych na łamach pisma "Brain Research".
Cichy kącik do nauki. Dokładne trzymanie się planu lekcji. Jasno określone cele. Jeśli do tej pory korzystaliście z tych metod nauki, powinniście wiedzieć, że z punktu widzenia psychologii są one zupełnie nieskuteczne.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności