Umysł i pamięć
porady na przetrwanie sesji

Spokojne krajobrazy mają pozytywny wpływ na funkcjonowanie mózgu - wynika z najnowszych badań.
Przy podejmowaniu decyzji o wyborze jednej z dwóch podobnie wyglądających opcji, ludzie najczęściej wybierają przedmiot na któremu najdłużej się przyglądali - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature Neuroscience". I dodają, że subiektywną wartość przedmiotu można podnieść po prostu dłużej na niego patrząc.
Najnowsze badania dowodzą, że muzyka łagodzi nie tylko obyczaje - może złagodzić również ból fizyczny, a także pomóc w leczeniu depresji.
Wysokie dawki witamin z grupy B mogą o połowę zmniejszać patologiczne kurczenie się mózgu u starszych osób, które często poprzedza demencję i chorobę Alzheimera - informuje pismo "Public Library of Science One".
Jeśli sporządzanie tradycyjnych notatek kojarzy się z nudą, stratą czasu, zmęczeniem i ślęczeniem nad książkami, wypróbuj technikę map myśli. W ten sposób zwiększysz wydajność mózgu oraz wspomożesz proces nauki i pracy.
Halucynacje to doznania wytworzone przez mózg bez udziału bodźców zewnętrznych. Czy zdarzają się także zdrowym osobom i czy zawsze możemy wierzyć temu, co "widzi" mózg?
Każdy student jest gotów poruszyć niebo i ziemię, żeby zdobyć od mniej lub bardziej bratniej duszy wymarzony zestaw dobrych notatek. A te są w cenie.- Za wypożyczenie swoich notatek niektóre nadambitne kujony kazały sobie płacić.
Jak stwierdzili naukowcy, mieszki włosowe zawierają zapis 24 godzinnego cyklu dobowego, który definiuje nasze zwyczaje senne. Metoda mogłaby pomóc pacjentom z zaburzeniami snu i oszacować problemy zdrowotne u pracowników nocnych zmian. - pisze portal Science Now.
Na każdego wykładowcę można znaleźć jakiś patent, aby zdać egzamin. Jaki? – Przed każdym egzaminem robiliśmy wywiady środowiskowe u starszych od nas studentów, żeby wiedzieć co nieco o profesorze – opowiada Bartosz.
Żucie gumy - często źle postrzegane - może korzystnie wpływać na nasz intelekt, a zwłaszcza na procesy pamięciowe.
Książka poświęcona jest szeroko rozumianej problematyce uczenia się widzianej z perspektywy neurobiologii, psychologii i pedagogiki. Autor w ciekawy sposób omawia zagadnienia dotyczące neurologicznych podstaw uczenia się, opierając się na najnowszych badaniach nad mózgiem.
Niektórzy aktorzy niezwykle pracowicie przygotowują się do odegrania roli. Daniel Day-Lewis na przykład spędził miesiąc na wózku inwalidzkim, aby przygotować się do roli w filmie "Moja lewa stopa". Jednak, jeśli nie wszyscy są zdolni do takich poświęceń, teraz mogą skorzystać z treningu mózgu, aby polepszyć swoje aktorskie umiejętności - informuje New Scientist.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności