Umysł i pamięć
porady na przetrwanie sesji

Poznaj wyniki badań angielskiego naukowca Toniego Buzana, który badając 100 osób powszechnie uznawanych za geniuszy, odkrył 20 cech charakteryzujących osoby genialne. Wiele z nich można nabyć w ciągu życia lub się ich nauczyć.
Niebawem czas egzaminów. Po raz kolejny staniemy przed odwiecznym dylematem: „Co na siebie włożyć”? Poniżej znajdziecie kilka przydatnych wskazówek, którymi należy się kierować przy wyborze ubrań na egzamin.
Azjaci śmieją się, że my ludzie Zachodu czytamy uchem. Mają w tym dużo racji, gdyż szkolna nauka czytania przyzwyczaiła nas do wymawiania czytanego tekstu w myślach. Stanowi to ograniczenie prędkości czytania. Jak zlikwidować barierę 350 słów na minutę i zacząć czytać szybciej?
Nie ma problemów z pamięcią. Jest jedynie nawyk bujania w obłokach. Koncentracja i pamięć są ściśle połączone. Poznaj 2 wyjątkowe ćwiczenia i naucz się jak możesz koncentrować się lepiej i dzięki temu zapamiętywać szybciej i na dłużej.
Wstydzisz się, że rozwiązujesz krzyżówki lub sudoku dla rozrywki? Spojrzyj na to z drugiej strony - wspomaga to Twoją pamięć.
Stres jest naszym (nie)dobrym znajomym. Istnieje jednak taki poziom napięcia którego potrzebujemy - zabieramy się wtedy do pracy, zwiększa się nasza wydajność i możemy więcej i szybciej zrobić.
Skojarzenia to jedyny sposób w jaki mózg zapamiętuje nowe informacje.
Przypuśćmy, że zamierzasz pójść do sklepu spożywczego i potrzebujesz kupić pięć pozycji: jajka, chleb, bekon, ser i mleko. Jak zapamiętasz tę listę? Dla krótkiej listy, najprostszym sposobem jest "łączenie" słów razem w długi łańcuch, na przykład tak: jajka → chleb → bekon → ser → mleko.
Motywacja do nauki oznacza chęć trwałego przyswojenia sobie treści, a optymizm to wiara w końcowy sukces. Motywacja może mieć zabarwienie negatywne, gdy uczymy się, aby uniknąć kar, a pozytywne, gdy dążymy do zdobycia nagród.
Najlepsze efekty daje nauka podzielona na trzy etapy.
Nauka czytania wymaga czasu i trochę cierpliwości. Uwierz w siebie. Masz szansę wykorzystać swój rozum, który przy wykorzystywaniu tradycyjnych metod w 95% nie jest wykorzystany. Mózg rozumie wszystko i jest w stanie pochłonąć wszystko. Trzeba mu tylko trochę pomóc.
Utrwaleniu śladów pamięciowych sprzyja dobry humor, ale nie warto wywoływać go szkodliwymi sposobami. Wiele osób zabija niepokój miękkimi narkotykami i rzeczywiście na krótki czas doznają euforii, uczucia lekkości, nie potrzebują snu.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności