
Wszystkich zdających można podzielić na tych, którzy nie uczyli się w ogóle i nagle wpadli w popłoch; twierdzą, że się uczyli, bo powtarzali materiał, ale niestety niesystematycznie lub szał kucia opanował ich na trzy dni przed egzaminem; umieją, bo uczyli się systematycznie.
Student w stanie przedsesyjnym to jednostka bardzo żywiołowa, pełna chęci do życia i zabawy, optymistycznie nastawiona do wszystkiego; przeczuwa sesję, jednak skrajny optymizm sprawia, że student ma chęć do nauki, która jednak poparta jest działaniem w skrajnych tylko przypadkach.

Aby usprawnić naszą pamięć, należy uaktywnić swoją wyobraźnię, wychodząc poza utarte schematy standardowych zachowań i rutynowych czynności.

Korzystać z mnemotechnik można w każdej sytuacji wymagającej intelektualnego wysiłku. Na początku należy je trochę potrenować. Poniżej 5 praw, którymi rządzi się pamięć. Bez nich, trudno będzie operować mnemotechnikami.

"Czytanie myśli" przestało być wyłącznie tematem fantastyki naukowej czy seansów "spirytystycznych". Specjaliści amerykańskiej firmy Intel Corp. opracowali program komputerowy, który może dość dokładnie określić, o czym w danym momencie myśli człowiek.

Nerwy, panika, trzęsące się ręce... czy jest jakiś sposób na walkę ze stresem? Oczywiście!

Dzieci mam, które w ciąży były narażone na wyższy poziom zanieczyszczeń środowiska mają potem większe trudności z nauką niż ich rówieśnicy - wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego we współpracy z naukowcami z USA. Artykuł na ten temat ukazał się w czasopiśmie "Environmental Health Perspectives".

Nerwowa reakcja na nieoczekiwaną wizytę teściowej nie musi już wywoływać wyrzutów sumienia. Naukowcy z Instytutu Maxa Plancka potwierdzili bowiem, że tego rodzaju sytuacje wywołują większy niż normalnie stres.

Czytać, słuchać, poszukiwać emocji, a może spacerować podczas nauki - każdy ma swoje metody. Zrób test, poznaj siebie i wybierz odpowiedni styl nauki.

Zapamiętać jak najwięcej słów w poprawnej kolejności, jak najwięcej cyfr mówionych, obrazy w kolejności, twarze i nazwiska... To tylko kilka zadań, z którymi będą musieli zmierzyć się uczestnicy III Ogólnopolskich Mistrzostw Pamięci.

Uważnie, bez paniki, wszystko po kolei - to najlepsze metody na skuteczność podczas egzaminów pisemnych.

Trzymać podniesioną głowę, mówić na temat i zwięźle, kiedy stres jest nie do pokonania - posłużyć się wyobraźnią. 11 przepisów na powodzenie na ustnym egzaminie.