
Kontakt z całkiem nowymi informacjami znacznie poprawia nasze zdolności do zapamiętywania i uczenia się - wykazali badacze brytyjscy. Autorzy artykułu opublikowanego na łamach pisma "Neuron" uważają, że ich odkrycie może wpłynąć na metody stosowane w terapii zaburzeń pamięci.

Złe odżywianie we wczesnym dzieciństwie może zaburzyć rozwój układu nerwowego i sprawiać, że ludzie osiągają niższy poziom inteligencji (IQ) niż by mogli. Podobny mechanizm działa u ptaków, a skutkuje problemami z nauką śpiewu - donoszą naukowcy na łamach pisma "PLoS Biology".

Dzięki drzemkom w ciągu dnia dziecko lepiej radzi sobie z przyswajaniem abstrakcyjnych pojęć - informuje pismo "Psychological Science".

Naukowcy ciągle zadawali sobie pytanie: Czy tylko ludzie pamiętają unikalne, osobiste przeżycia z przeszłości, czy może zwierzęta też to potrafią? Jak donosi najnowszy numer "Current Biology" badacze z University of Georgia odkryli, że szczury również posiadają podobny do ludzkiego rodzaj
pamięci epizodycznej.

Jabłka, a także sok jabłkowy, mogą być doskonałym lekiem poprawiającym pamięć - wynika z artykułu opublikowanego na łamach pisma "Journal of Alzheimer's Disease". Jak zaobserwowali badacze z USA, związki zawarte w jabłkach wpływają na procesy chemiczne w mózgu, niezbędne do zapamiętywania.

Dobry sen powoduje zmiany w aktywności mózgu, które sprzyjają zapamiętywaniu, zwłaszcza zadań ruchowych. Dlatego dzieci potrzebują więcej snu niż dorośli - wyjaśniają naukowcy z USA na łamach pisma "Neuroscience". W doświadczeniach badali zmiany aktywności mózgu pod wpływem snu.

Ludzie cierpiący na stany depresyjne dobrze zapamiętują informacje i odróżniają bardziej istotne od mniej ważnych. Mają jednak problemy z wyciąganiem wniosków z tego, co zapamiętali - takie są rezultaty badań prowadzonych w ramach międzynarodowego projektu naukowego, kierowanego przez polskiego psychologa, prof. Grzegorza Sędka.

Zarówno gorzka, jak i mleczna czekolada mogą poprawiać sprawność mózgu - wskazują najnowsze badania amerykańskie.

Zgodnie z Zarządzeniem nr 10 Rektora Uniwersytetu Warszawskiego z dnia 24 marca 2006 roku egzamin TOEIC został uznany jako certyfikat zewnętrzny instytucji certyfikującej potwierdzajacy biegłość językową studentów Uniwersytetu Warszawskiego. Otrzymanie 750 punktów z egzaminu TOEIC zwalnia studentów z egzaminu z języka angielskiego certyfikującego biegłość językową.

Częste palenie marihuany pogarsza, wraz z upływem czasu, pamięć i inne zdolności umysłowe - wykazali greccy naukowcy. Wyniki ich badań zamieszcza najnowszy numer pisma "Neurology".

Bieganie i inne ćwiczenia fizyczne lepiej wpływają na mózg, gdy odbywają się w towarzystwie innych osób - informuje "Nature Neuroscience". Na podstawie badań na szczurach, naukowcy z Princeton University uważają, że kontakty społeczne znoszą negatywny wpływ ćwiczeń na aktywność mózgu.

Grelina, hormon wydzielany przez pusty żołądek i pobudzający apetyt, sprzyja lepszemu zapamiętywaniu - zaobserwowali naukowcy amerykańscy. Zdaniem autorów pracy na łamach pisma "Nature Neuroscience", odkrycie to wskazuje, że w czasie głodu nasze zdolności do uczenia się i zapamiętywania mogą być lepsze właśnie dzięki grelinie.