Umysł i pamięć
porady na przetrwanie sesji

Koncentracja - zjawisko polegające na skupieniu uwagi i skierowaniu jej na określony przedmiot, zagadnienie, wydarzenie, sytuację czy zjawisko. To kluczowy czynnik, który umożliwia efektywne wykonanie jakiejś pracy – zarówno umysłowej, jak i fizycznej. Im wyższy poziom koncentracji, tym większa efektywność! Umiejętność skupienia się na jednym zadaniu i wykonywanie go, aż do ukończenia, to jedna z najistotniejszych cech każdego człowieka sukcesu!
Jak wynika z badań naukowców z Uniwersytety Columbia - internet i komputery zmieniają strukturę ludzkiej pamięci. Nie pamiętamy już "co", ale "gdzie" możemy znaleźć potrzebne informacje.
To, że czytasz szybko nie musi wcale znaczyć, że mniej zapamiętasz niż ci, którzy czytają wolniej. Po zapoznaniu się z tekstem, czytelnik musi zapamiętać najważniejsze dla siebie informacje. Tony Buzan w swojej klasyfikacji etapów szybkiego czytania ten punkt nazywa przechowywaniem.
Zanim rozpoczniesz naukę, dokładnie zaplanuj sobie czego będziesz się uczyć i jaki zakres materiału chcesz opanować. To bardzo istotny czynnik pozwalający utrzymać wysoką motywację. Dzięki wytycznym, które sam sobie nakreśliłeś będziesz mógł kontrolować swoje postępy i w każdym momencie będziesz wiedział na czym stoisz.
Wakacje to idealny czas, by pomyśleć o treningu naszej kreatywności. Gdy trzeba będzie wrócić do nauki okaże się, że nasze myślenie i działanie są dużo bardziej efektywne. Kreatywność to działanie wbrew pewnym zasadom, to pokonywanie utrwalonych wzorców postępowania, łamanie schematów; wychodzenie poza funkcjonowanie nawykowe.
Jak informuje EurekAlert - to wytwarzanie narzędzi, w przeciągu 200 tysięcy lat istnienia gatunku Homo sapiens miało wpływ na sposób myślenia człowieka.
Kojarzenie, czyli wywołanie jakichś informacji z pamięci - czasem odbywa się świadomie, jednak są sytuacje, kiedy to za wszelką cenę próbujesz sobie coś przypomnieć, ale nie możesz. Zdarza się też, że przypominają się informacje, których wcale nie zamierzałeś sobie przypomnieć.
Sen, przede wszystkim pełni rolę optymalizatora informacji, które gromadzimy w czasie całego dnia. Jak przebiega proces optymalizacji?
Jak wynika z badań, prowadzonych na myszach - długotrwały kontakt z zanieczyszczonym powietrzem może prowadzić do zmian w strukturalnych w komórkach nerwowych mózgu, a w konsekwencji do problemów z zapamiętywaniem i uczeniem się, a nawet do depresji - czytamy w piśmie "Molecular Psychiatry".
Przez cały dzień do oczu dociera ogromna ilość informacji. To doskonałe narzędzie, o które trzeba dbać. Współcześnie pojawią się coraz więcej wad tego narządu. Często wynika to z zaniedbania.
Jesteśmy obdarzeni różnymi zmysłami: wzrokiem, słuchem, smakiem, dotykiem oraz węchem. Nie każdy z nas jest świadomy, że zapamiętywanie nie jest związane tylko z widzeniem i słyszeniem informacji.
Aby czytać szybciej, należy poznać istotę tego procesu oraz etapy, które się nań składają. Tony Buzan, specjalista z tej dziedziny wyróżnił 7 takich etapów.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności