Umysł i pamięć
porady na przetrwanie sesji

Niektórzy porównują pamięć do mięśni, które należy ćwiczyć. Poznaj zatem program czterech kroków prowadzących ku lepszej pamięci i ćwicz swoje umiejętności efektywnie.
Eksperci zgodnie podkreślają - większość naszego czasu spędzana jest nieefektywnie. W praktyce oznacza to, że tracimy go na czynności zupełnie niepotrzebnie. Dlaczego?
Podczas nauki, a także podczas każdej innej aktywności intelektualnej warto pokusić się o skorzystanie z podstawowych zasad twórczego myślenia.
Rozróżnia się trzy podstawowe typy pamięci, przez co możemy rozróżnić trzy kategorie ludzi: wzrokowców, słuchowców oraz kinestetyków. Warto poznać swój typ i do niego dopasować styl nauki.
Uważne słuchanie w trakcie wykładów nie jest potrzebne tylko po to, by zrobić dobre notatki, to pierwszy, ważny etap zapamiętywania.
Ile jest prawdy w tym, że najlepszy czas dla pracy naszego mózgu jest między 9 a 15? Czy w ogóle istnieje uniwersalny czas na naukę, tak aby była jak najbardziej efektywna?
Najpierw podziel materiał. Uporządkuj go pod względem zagadnień. Nie zajmuje to dużo czasu, a pozwala ogarnąć ten chaos. Skojarz poszczególny temat z jednym hasłem.
Siedzisz na wykładzie i starasz się coś zanotować. Prowadzący nie mówi, co mówi, nie bardzo wiadomo, co ma na myśli i czy mówi coś konkretnego, czy wręcz przeciwnie. Jego wykład upiększają dygresje, które w pewnym momencie okazują się jednym z kluczowych elementów wywodu...
Koncentracja odgrywa kluczową rolę w szybkim czytaniu. Wzrasta ona wraz z przyśpieszeniem tempa czytania. Im szybciej czytasz, tym bardziej jesteś skoncentrowany na tekście.
PNU - ten magiczny skrót pomoże Ci zdać nawet najtrudniejszy egzamin. Co to takiego? PNU - to Pozytywne Nastawienie Umysłu!
Aby nie marnować czasu, którego jak na lekarstwo w czasie sesji, warto dobrze zorganizować sobie plan działania. Najlepiej zacząć od podzielenia obowiązków na ważne, ważniejsze i najważniejsze.
Synestezja to „równoczesne postrzeganie”. Sygnały odbierane za pomocą jednego ze zmysłów są jednocześnie przetwarzane przez inny. Np. kolorowe obrazki powodują odczucia związane ze zmysłem dotyku (takie jak miękkość, chłód itd.), albo słuchana muzyka jest jednocześnie przetwarzana za pomocą wzroku.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności