
W czasie wzmożonej pracy, Twój mózg potrzebuje troskliwej opieki i dużo składników bogatych w wartości odżywcze. Sprawdź, co najlepiej dostarczyć swojemu organizmowi w czasie sesji, by funkcjonował jak najsprawniej.

Jak skutecznie odpoczywać? Najlepiej odwrotnie do własnego stylu pracy. Zatem: jeśli biegasz cały dzień z jednych zajęć na drugie, później jeszcze na kurs prawa jazdy i języka angielskiego - odpoczywaj biernie, natomiast jeśli siedzisz godzinami nad książkami i notatkami - wyjdź pobiegać!

Zdrowo się odżywiać, dużo spać i przebywać na świeżym powietrzy, pamiętając o aktywności fizycznej - to dobry sposób na poprawę samopoczucia, ale zbyt czasochłonny, jak na potrzeby studenta w czasie sesji. Są jednak pewne tricki, które działają szybciej.

Technika MMOST(Organiczna Technika Studiowania w oparciu o mapy myśli) łączy techniki i zasady szybkiego czytania, efektywnej nauki, skutecznego studiowania i zapamiętywania oraz wiele innych, wykorzystujących skutecznie potencjał umysłu człowieka. Początkowo, może wydawać się trudna, ale praktyka czyni mistrza.

Powtarzanie to bardzo istotny element efektywnego uczenia się. Najdłuższy ślad w pamięci zostawiają pytania, na które sami staraliśmy się znaleźć odpowiedź. A zatem, jeśli samodzielnie poszukujemy odpowiedzi na pytania, dość skutecznie utrwalamy sobie odpowiedź na nie. I to dużo skuteczniej, niż gdyby zamiast pytania podano nam do zapamiętania po prostu gotową odpowiedź.

Jak wynika z badań hiszpańskich naukowców - alkohol ma bardzo szkodliwy wpływ na ludzki mózg. Według badań prowadzonych na Uniwersytecie w Santiago de Compostela - alkohol ma szczególnie niebezpieczny wpływ na pamięć długotrwałą, rodzi problemy z przechowywaniem wspomnień.

Tak twierdził Albert Einstein. Chodzi o to, by wreszcie docenić wyobraźnię, która pomaga szukać i odkrywać to, co nieznane.

Gdy czegoś się uczysz, czytasz książkę itp. świadomie co chwilę sprawdzaj sam siebie, czy
koncentrujesz się na przedmiocie nauki czy może błądzisz gdzieś myślami. Jeśli zauważysz, ze nie skupiasz się to ŚWIADOMIE zwróć swoja uwagę na przedmiot nauki – i tak cały czas: co chwilę się kontrolujesz i celowo i świadomie kierujesz swoją uwagę na przedmiot nauki.

Ekspozycja, integracja, akcja, ciągłe doskonalenie - to kroki do skutecznego przyswajania wiedzy.

Wiele osób uważa uczenie się z książek za nudne i mało efektywne. Czytanie ze swej natury jest bardzo pasywne. Przebiegamy oczami kartka po kartce, nie zatrzymujemy się często, aby postawić jakieś pytanie, angażujemy tylko zmysł wzroku.

W wyniku badań naukowców z Harvard Medical School, okazało się, że osoby, które po intensywnej nauce, mają sny związane z nowymi przyswajanymi zagadnieniami, po przebudzeniu lepiej wykonują związane z tym tematem zadania.

Złota zasada odpoczynku - odpoczywaj inaczej, niż pracujesz. Jeśli spędzasz godziny nad notatkami, książkami, to kolejne w pozycji siedzącej przed komputerem lub telewizorem, to nie jest dobry pomysł.