
Sesja za pasem - w jaki sposób studenci radzą sobie z nauką i skąd biorą "moc"? Energy drink i inne suplementy diety wspomagające koncentrację są teraz w cenie.

Zimowa sesja egzaminacyjna zbliża się wielkimi krokami. Niektórzy już przeżywają pierwsze starcia. Jedno jest pewne, wszystkim spędza sen z powiek. Jaką taktykę przyjmują studenci?

Sesja egzaminacyjna dla wielu studentów to walka o przetrwanie. Liczba egzaminów, które polscy żacy są zobowiązani zdać, jest czasem przytłaczająca. O tym jak sesja wygląda w naszym kraju, nie trzeba pisać. A jak jest w innych krajach UE?

Na samą myśl o sesji robi ci się gorąco? Na egzaminie będzie zupełnie odwrotnie! Jak wynika z badań studentek psychologii Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej z Sopotu - człowiek podczas egzaminu czy rozmowy kwalifikacyjnej może odczuwać większy chłód niż w czasie spotkań ze znajomymi.

Czy muzyka może być barwna? Jakie kolory przypisuje się dźwiękom? Po co się tak czyni? Na te pytania z pewnością odpowiedzą synestetycy. Synestezja to z greckiego (synaisthesis) „równoczesne postrzeganie”. Mówimy o niej wtedy, gdy sygnały odbierane za pomocą jednego ze zmysłów są jednocześnie przetwarzane przez inny.

Jak twierdzą naukowcy - nadmiar kilogramów może powodować skurczenie się mózgu. Dotąd nie notowano negatywnego wpływu otyłości na nasz umysł.

Herbata zielona w medycynie chińskiej ma swoje znaczące miejsce już od ponad tysiąca lat. Chińczycy używali jej do leczenia ospałości, zaburzeń trawiennych, bólów głowy, kłopotów ze wzrokiem (nieostre widzenie), zatruć alkoholowych i rozstroju żołądka.

Dlaczego jedni uczą się szybko, a inni spędzają kilkanaście godzin nad książkami, nadal nic nie wiedząc? Jak się okazuje, ma na to wpływ wiele czynników.

Podczas wzmożonego wysiłku umysłowego nie można się głodzić. Diety odchudzające powinny być odstawione na bok, by pomóc naszemu organizmowi w tym czasie, a nie szkodzić mu głodówkami. Co zrobić, żeby nasz mózg lepiej przyswajał wiedzę? Jak smacznie przygotować się do sesji?

Żyjemy w społeczeństwie wypełnionym numerami: numery ubezpieczenia, daty, rejestracje samochodowe, ceny, kody pocztowe itd. Jednakże bez specjalnej techniki, numery są bardzo trudne do zapamiętania ponieważ ciężko jest je skojarzyć. Nasz mózg myśli obrazami, nie numerami.

Producenci suplementów diety zwariowali. Nowa reklama jednego z preparatów zawierających magnez głosi, że „Minister Zdrowia zwiększył zalecaną dawkę dziennego spożycia magnezu”, a reklamowany produkt jest najlepszy spośród innych dostępnych na rynku, ponieważ zawiera 100% dziennej dawki. Zadacie sobie pewnie pytanie „No… i co z tego?”

Pamięć nie jest pojedynczą funkcją, jest zespołem układów współpracujących ze sobą, pozwalających wyciągać wnioski z przeszłości oraz przewidywać przyszłość. Przeszłość jest przenoszona do teraźniejszości za pomocą obrazów mentalnych, stanowiących odwzorowanie rzeczy postrzeganych przy udziale narządów zmysłów. Jednocześnie aktywują się Twoje myśli i uczucia związane z danym wspomnieniem, a cały proces najczęściej zachodzi automatycznie.