
Załóżmy, że mamy pewną określoną ilość energii, którą za każdym razem możemy zużytkować w procesie uczenia się – nazwijmy ją Pulą Energii Uczenia (PEU).

Niestety zbliża się wielkimi krokami. Nie da się jej uniknąć, ale można ją oswoić. Jak przeżyć sesję egzaminacyjną? Przeczytaj, a na pewno szczęśliwie dobrniesz do jej końca. I pamiętaj - co cię nie zabije, to cię wzmocni.

W ostatnich latach testy IQ zyskały niezwykłą popularność, możemy je znaleźć dołączone do czasopism, są stosowane także przez duże korporacje podczas rekrutacji pracowników. Także w internecie można zaleźć mnóstwo testów IQ, mniej lub bardziej wiarygodnych. Nie każdy jednak wie, że iloraz inteligencji może się zmieniać podczas życia.

Znasz już podstawowe zasady tworzenia notatki w postaci mapy myśli. Teraz poznasz podstawowe zasady, których należy przestrzegać w czasie notowania w tej formie.

Zamierzając efektywnie notować na sam początek należy sobie uświadomić, że skoro od teraz twoje notatki, mają być prawdziwymi notatkami, z których można się naprawdę uczyć, to musisz tworzyć je w zupełnie inny sposób, niż do tej pory.

Zastanówmy się dlaczego zwykłe notowanie nie spełnia swoich zadań, jakie mu stawiamy, czyli dlaczego nie warto notować tak, jak dotychczas?

Istnieje kilka zasad wykorzystywania wyobraźni w technikach pamięciowych, które mają swoje uzasadnienie w anatomii i fizjologii funkcjonowania mózgu.

Żonglowanie sprzyja: rozwojowi koordynacji wzrokowo-ruchowej, poczucia rytmu, refleksu, zdolności utrzymania równowagi, właściwej postawy ciała. Ćwiczenie żonglowania dzięki związanej z nim poprawie koordynacji wzrokowo- ruchowej usprawnia umiejętność pisania i czytania.

Spacerowanie może zahamować lub spowolnić utratę pamięci u osób z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi, u chorych na alzheimera oraz zdrowych dorosłych ludzi - uważają naukowcy z Pensylwanii.

Najpoczytniejsze publikacje naukowe oraz podręczniki i skrypty, z których najczęściej korzystają naukowcy i studenci znajdą się - w zdigitalizowanej wersji - w uruchomionej właśnie Bibliotece Cyfrowej Uniwersytetu Śląskiego.

Zwiększenie poziomu enzymu o nazwie EphB2 w komórkach nerwowych poprawia pamięć myszom chorym na alzheimera - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature". Wyniki ich pracy sugerują nowe cele leczenia demencji.

Uczenie się – jest procesem, który prowadzi do względnie trwałej zmiany zachowania lub możliwości zachowania, który opiera się na doświadczeniu.