
Drzemka po nauczeniu się czegoś nowego pomaga zapamiętać nowe wiadomości - o ile ma się wówczas sny zwiazane z tematem - informuje pismo "Cell Biology". Jak się okazało, osoby, którym po nauce śnią się nowe zadania, na jawie wykonują je lepiej niż ci, którzy nie śpią lub którym nic się nie śni. Badania przeprowadził zespół doktora Roberta Stickgolda z Harvard Medical School. Ochotnikom przedstawiono trójwymiarowy plan labiryntu, by mogli znaleźć w nim drogę w kilka godzin później.

Ponieważ kot potrafi rozpoznawać twarze szybciej i dokładniej od superkomputera, naukowcy chcą stworzyć sztuczny mózg kota - informuje pismo "Nano Letters".

Podczas oglądania rycin japońskiego artysty z przełomu XVIII i XIX wieku, pewien naukowiec zamiast zachwycać się ich kunsztem, zastanawiał się, w jaki sposób mistrzowi udało się tak sugestywnie oddać ruch postaci. Żeby to sprawdzić, przeprowadził badania mózgu osób podziwiających te dzieła.

Z najnowszych badań wynika, że przed wkuwaniem do egzaminu warto łykać tabletki z szałwią i dobrze się wyspać. A w trakcie nauki - śpiewać.

Jeśli dziecko gra na instrumencie muzycznym poprawiają się jego m.in. umiejętności językowe - informuje Daily Mail.

Dość słabo pamiętamy odbiorców naszych opowieści - wynika z badań, które przeprowadzili psycholodzy z Uniwersytetu Waterloo w Ontario. Nie dotyczy to jednak przypadków, gdy dzielimy się z drugą osobą intymnymi wyznaniami.

Trudności z zapamiętywaniem, które towarzyszą zwykle niewyspaniu można pokonać obniżając poziom enzymu o nazwie fosfodiesteraza 4 w hipokampie mózgu - informują naukowcy z USA na łamach pisma 'Nature'.

Umiejętność zapominania nieistotnych faktów umożliwia mózgowi późniejsze przypominanie ważnych informacji i odciąża go - informują naukowcy ze Stanford University na łamach pisma "Nature Neuroscience".

Za niemal dwa tygodnie rozpocznie się wrzesień. Dla niektórych oznacza to bolesny powrót do nauki. W jaki sposób najlepiej poradzić sobie ze stresem w szkole lub zakończyć sesję poprawkową bez wpadek? Na szczęście jest na to kilka prostych sposobów.

Kawa, dzięki zawartości kofeiny, poprawia zdolności pamięciowe oraz czas reakcji - zaobserwowali naukowcy z Austrii. Jak podkreślają badacze, chodzi tu o pamięć krótkotrwałą, inaczej roboczą, czyli zdolność szybkiego zapamiętywania informacji na krótki okres czasu, jak zapamiętanie numeru telefonu do momentu gdy go wykręcimy.

Stymulowanie kory mózgowej impulsami magnetycznymi pomaga w nauce umiejętności motorycznych - informuje pismo "BMC Neuroscience".

Metylofenidat - lek stosowany u dzieci z ADHD - mógłby być stosowany także u zdrowych dorosłych, by zwiększać ich sprawność umysłową - informuje strona internetowa "British Medical Journal".