
Gen poprawiający pamięć i zdolność do uczenia się w warunkach stresu i po podaniu sterydów sprawdził się już w przypadku zwierząt doświadczalnych - informuje "Journal of Neuroscience."

Wielu z nas dobrze pamięta zmorę dzieciństwa, okropny płynny tran, którym poiły nas nasze mamy lub babcie pod pretekstem, że tran jest zdrowy…brrr. Nie był to tylko pretekst, ale najczystsza prawda, bo tran niezaprzeczalnie był, jest i będzie nieocenionym źródłem zdrowia.

Mutacja w jednym genie przyspiesza utrwalanie wspomnień - zaobserwowali naukowcy z Kanady. Zdaniem autorów pracy na łamach pisma "Cell", odkrycie to otwiera drogę do opracowania pigułki pomocnej w leczeniu zaburzeń pamięci.

Długotrwałe picie alkoholu w dużych ilościach powoduje kurczenie się mózgu - wykazują badania ogłoszone na corocznym zjeździe amerykańskich neurologów.

Działający od początku maja nowy serwis semantyczny Helpo.pl, cieszy się coraz większą popularnością uczniów, studentów oraz innych internautów. Podczas trwających sesji czy egzaminów platforma może ułatwić wymianę informacji, doświadczeń oraz dokumentów pomiędzy użytkownikami sieci.

Czerwiec zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim sesja egzaminacyjna na wszystkich uczelniach w Polsce.

Nadmierne pobudzenie, drgawki, niepokój i kołatanie serca - w okresie sesji egzaminacyjnych wzrasta liczba młodych pacjentów z takimi objawami - pisze "Dziennik Polski". Chcąc przyswoić sobie jak najwięcej wiedzy w krótkim czasie studenci szukają "cudownych" leków.

Mało osób zdaje sobie sprawę z faktu, że największym kapitałem, jaki posiada człowiek jest zdolność posługiwania się własnym umysłem. Żyjemy w erze informacji i to wiedza gwarantuje nam osiągnięcie sukcesu. Liczy się zdolności szybkiego przyswajania nowych informacji, umiejętność szybkiego postrzegania i odnajdywania się w nowych warunkach.

Regularne picie czarnej herbaty pomaga szybciej wrócić do siebie po stresach dnia codziennego - zaobserwowali brytyjscy naukowcy. Czarna herbata działa poprzez wpływ na poziom hormonów stresu w organizmie.

Krótki stres, trwający zaledwie kilka godzin, może zaburzać pracę neuronów w obszarach mózgu odpowiedzialnych za uczenie się i zapamiętywanie - zaobserwowali badacze z USA.

Podczas procesu nauki i zapamiętywania, w mózgu powstają lub są przebudowywane małe wypustki na powierzchni komórek nerwowych, umożliwia to przechowywanie nowych informacji. Grupa naukowców amerykańskich z Duke University Medical Center odkryła, skąd mózg zdobywa materiał do tworzenia wypustek. Wyniki pracy opublikowano na łamach pisma "Neuron".

Po przebudzeniu mózg pracuje jak po kilku piwach, a na pewno gorzej niż po nieprzespanej nocy - zaobserwowali badacze amerykańscy. Wyniki te dowodzą, że osoby, które nie lubią zrywać się z łóżka nagle, ale wolą jeszcze chwilę poleniuchować, postępują całkiem racjonalnie.