Umysł i pamięć
porady na przetrwanie sesji

Część mózgu - nazywana zwojami podstawy - filtruje informacje i usuwa z pamięci te nieistotne, dzięki czemu zwiększa jej pojemność i wydajność dla rzeczy ważnych - informują naukowcy ze Szwecji na łamach pisma "Nature Neuroscience".
Sesja szybko i bezboleśnie - każdy marzy, aby tak właśnie minęły najmniej lubiane dni w roku akademickim. Większość studentów na myśl o sesji egzaminacyjnej - drży, martwi się i stresuje. Negatywne emocje oraz zarwane noce nikomu nie pomagają, wręcz przeciwnie powodują, że system eliminacji studentów zostaje aktywny.
W nauce i szybkim przyswajaniu materiału do egzaminów i kolosów może pomóc właściwie dobrana dieta. Zbawienny wpływ na pamięć ma zawarta w cytrynie i ananasie a także w surówce z marchwi witamina C.
Wyłączenie telewizora, rozwiązywanie krzyżówek i jedzenie dużej ilości ryb może być kluczem do lepszej pamięci - wynika z australijskiego badania internetowego National Memory Test (Narodowy Test Pamięci).
Hipokamp to rejon mózgu odpowiedzialny za naukę pod wpływem stresu, nawet jeżeli nie bierze udziału w zapamiętywaniu jakiegoś zadania w normalnych warunkach - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature Neuroscience".
Cynk dodawany do posiłków wzmacnia pamięć i poprawia koncentrację uwagi u młodzieży -wskazują najnowsze badania amerykańskie. Jak wynika z informacji zamieszczonej na stronach serwisu internetowego "EurekAlert", cynk może wywierać korzystny wpływ na umysł niezależnie od tego, czy młodzi ludzie cierpią na jego niedobory w organizmie, czy nie.
Lekcje muzyki mogą poprawić pamięć i zdolność do nauki u małych dzieci, wspomagając rozwój ich mózgu - wynika z najnowszych badań kanadyjskich opublikowanych w piśmie "Brain".
Gen poprawiający pamięć i zdolność do uczenia się w warunkach stresu i po podaniu sterydów sprawdził się już w przypadku zwierząt doświadczalnych - informuje "Journal of Neuroscience."
Roślinny składnik diety, obecny m.in. w jagodach, jabłkach, herbacie, winogronach i kakao, wzmacnia zdolności pamięciowe myszy - zaobserwowali naukowcy z USA. Jak wynika z artykułu na łamach pisma "Journal of Neuroscience", ten korzystny efekt nasila się jeszcze pod wpływem regularnych ćwiczeń.
Dzięki polu magnetycznemu można zwiększyć sprawność umysłową - wynika z badań zaprezentowanych podczas konferencji American Academy for Neuroscience, o których informuje "New Scientist".
Sprawność umysłowa kobiet, które w ciągu życia cierpiały na migreny, pogarsza się wolniej, niż u kobiet, które nie doświadczały bólów migrenowych - wynika z najnowszych amerykańskich badań, o których informuje pismo "Neurology".
Komórki nerwowe mózgu współzawodniczą ze sobą o udział w procesie zapamiętywania - zaobserwowali naukowcy z Kanady i USA. Jak wynika z artykułu na łamach tygodnika "Science", wiele neuronów startuje do tej rywalizacji, ale tylko niektóre ją wygrywają.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności