Umysł i pamięć
porady na przetrwanie sesji

Myślenie twórcze opiera się na łamaniu stereotypów rozumowania, indywidualnym, kreatywnym podejściu do zagadnień i problemów, nawet jeśli mają już jakieś rozwiązanie. Trening twórczego myślenia ma pogłębić umiejętności wnikliwego postrzegania otaczającego nas świata, budować samoakceptację, odnaleźć i rozwijać indywidualne uzdolnienia.
Zdarzyło ci się, że spędziłeś wiele czasu na planowaniu, a spisanego w ogóle nie zrealizowałeś? Jak temu zapobiec?
Jak podaje agencja Reuters, specjalistom z Massachusetts Institute of Technology (MIT) udało się odkryć, jak na podstawie aktywności mózgu wykryć gotowość do nauki i przyjęcia nowych informacji.
Bardzo często przyswajając sobie nowy materiał, powtarzamy ten sam błąd. Próbujemy za jednym podejściem wykuć wszystko „na blachę” i zapamiętać raz na zawsze. A bez powtarzania - nie osiągniemy sukcesu w nauce.
Notatki robimy wszędzie: na wykładach, podczas rozmaitych prelekcji, na kursach, w pracy, na zebraniach, czy też samodzielnie się czegoś ucząc, albo kiedy chcemy zapisać coś na przyszłość. Niestety, mało kto potrafi notować skutecznie, by w minimum treści zawrzeć najważniejsze wiadomości, a całość przedstawić w formie łatwej do zapamiętania i późniejszego „odszyfrowania”.
Czasami można spędzić długie tygodnie na planowaniu, a następne miesiące dążąc do wyznaczonego celu – ale i tak nic z tego nie wychodzi. Zdarza się oczywiście, że dzieje się tak z powodu różnych przeciwności zewnętrznych, na które nie mamy wpływu. Często jednak przyczyna jest bardziej banalna.
Dzwoni budzik. Pora nieludzko wczesna. Przeczekujesz pierwszy dzwonek, wiedząc, że za chwilę włączy się automatyczna drzemka. Kolejny też przeczekujesz. Aż w końcu po jakimś czasie zrywasz się – i widzisz, że znów nie zdążysz, cokolwiek byś robił.
Wielokrotnie, zapewne, zdarzyło ci się znaleźć kartkę z tajemniczym numerem, którego nie wiedziałeś komu przypisać. A warto zastosować kilka prostych zasad.
Najcenniejszą poradą z zakresu efektywnego zarządzania czasem jest: Zajmujmy się zawsze tylko jedną sprawą na raz! To spowoduje znaczny wzrost efektywności naszej pracy.
Prokrastynacja - trudne słowo, dość mało popularne, ale zjawisko, które opisuje - znane każdemu - prokrastynacja to odkładanie wszystkiego na później, wykonywanie czynności na ostatnią chwilę i wieczne szukanie wymówek.
Tablice korkowe powszechnie postrzega się, jako element wyposażenia biura. Tymczasem w domu również mogą być wyjątkowo przydatne, ponieważ są idealnie wręcz „konfigurowalne” i można na nich zawiesić mnóstwo różnych rzeczy, niekoniecznie papierowych…
Jak wynika z artykułu opublikowanego w piśmie "Neurology" jest kilka czynników, które mogą przyczyniać się do zmniejszenia objętości mózgu, a w efekcie do szybszego rozwoju demencji. Są to m.in: palenie papierosów, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca albo nadwaga i otyłość.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności