Umysł i pamięć
porady na przetrwanie sesji

Dostrzegasz podobieństwo kształtu orzecha włoskiego do swojego mózgu? Okazuję się, że spożywanie orzechów wpływa korzystnie na kondycję naszego umysłu.
Wymyślone przez Rzymian zakładki “mieszkaniowe” pozwalają wykorzystać obie półkule mózgu, zwłaszcza jak chodzi o tworzenie “żywych” obrazów.
Sen to bardzo indywidualna sprawa. Jednym, wystarcza 5 godzin, by być wypoczętym, inni śpią 10 i czują się niewyspani. Dlaczego tak się dzieje? Po części dlatego, że liczy się nie tylko ilość, ale też jakość snu.
Jak wynika z niedawno opublikowanych badań, operacje, które wspomagają leczenie otyłości (bariatryczne)poprawiają pamięć, a do tego mogą leczyć cukrzycę typu 2.
Boisz się egzaminu? Zapisz swój lęk na kartce. Czujesz zmęczenie powtarzanym na okrągło materiałem? Wypocznij dzień przed egzaminem. Trema nie musi nam przeszkodzić. Spróbuj wykorzystać ją na swoją korzyść – radzi dr Joanna Kantor-Martynuska, psycholog z Katedry Psychologii Różnic Indywidualnych Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.
Lecytyna i guarana to substancje, które poprawią funkcjonowanie organizmu. Będą twoim sprzymierzeńcem w walce ze zmęczeniem, zarówno tym fizycznym, jak i psychicznym. Zwiększa zdecydowanie Twoją wydajność intelektualną. Zdanie egzaminu już nie będzie graniczyło z cudem. Obudzi się w tobie geniusz.
Istnieje wiele sposobów na to, jak poradzić sobie ze stresem. Jedne są skuteczne, inne mniej. Trzeba wytrwałości w poszukiwaniu takiego sposobu, który będzie skuteczny dla nas. W końcu każdy człowiek jest inny, ma inną tolerancję na stres i reakcje jego organizmu też mogą być różne.
Psylocybina, uznawana za substancję, która poszerza umysł, w rzeczywistości upośledza czynności mózgu, łączność między obszarami, które kontrolują percepcję i czynności poznawcze, a także pogarsza przepływ krwi w mózgu.
Bardzo często, mając do opanowania dużo materiału np. na egzamin z całego semestru, popełniamy typowy błąd. Nie powtarzamy tego, czego się uczymy. Jak powtarzać? Jak często?
Wiedza o pracy mózgu, rodzajach pamięci i inteligencji jest bardzo pomocna w znalezieniu sposobu własnej metody nauki, własnych sposobów na zapamiętywanie szybkie i trwałe. Chcąc poprawić efekty swojej pracy musisz poznać funkcjonowanie mózgu i sposoby zapamiętywania, a także ćwiczenia, które poprawią jego wydajność.
Student, ze względu na specyfikę akademickiego życia, powinien spożywać pokarmy, które będą wspierać pracę jego mózgu. Nie przypadkiem mieszankę zawierającą orzechy, migdały i rodzynki nazwano studencką. Co jeszcze warto jeść, gdy zakuwasz do egzaminu?
Szybkie zapamiętywanie, kojarzenie, umiejętność skupienia to nie tylko efekt ćwiczeń umysłowych. Spora w tym zasługa diety, szczególnie ryb.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności